kentsel dönüşüm

İstanbul’da binaları yeniliyoruz, çünkü…

İstanbul’da kullanılmakta olan ve içinde yaşadığımız binaların büyük bir bölümü 1950 – 2000 yılları arasında yapılan yapılardır. Bu yapıların büyük çoğunluğu ise 1975 yılından sonra ve yine 1975 yılında hazırlanan eski AFET YÖNETMELİĞİ’ne göre ve eski yapım teknolojileri olan, elle karılan betonlar ve düz tip yapı çelikleri kullanılarak yapılmış yapılardır. İstanbul’da bu yapıların sayısının  2 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

Deprem gerçeği…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da bina yönetmelikleri ile ilgili olarak İnşaat Mühendislerine eğitim veriyor. Bu deprem eğitimleri Eskişehir, Samsun, Nevşehir, Trabzon, Çanakkale, Gaziantep ve İzmir’de de veriliyor.
Deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında esaslar, 6 Mart 2007 Salı günü 26454 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.
Deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik, 3 Mayıs 2007 tarihinde ve 26511 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Daha modern ve güvenli evler, Değerli yaşam alanları…

Yaşadığınız binalar eğer afete karşı dayanıklı değil veya ömrünü tamamlamış ise Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun sağladığı kolaylıklar ve avantajlardan faydalanabilir, evinizi daha güvenli, daha modern ve daha değerli hale getirebilirsiniz. Depreme dayanıksız ve ekonomik ömrünü doldurmuş yapılarınızı, aynı yerde yeniden ve çok daha güçlü şekilde yaptırabilirsiniz. Böylece depreme dayanıklı, modern ve çocuklarınıza daha değerli bir mülk olarak bırakabileceğiniz yepyeni bir eve sahip olabilirsiniz.